Proszę czekać...
zamknij
Portal świadomych przedsiębiorców

Konto osobiste a konto oszczędnościowe

ROR – definicja

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli popularne konto osobiste to typowy przykład konta bankowego (podobne znajdziesz w Banku). Składamy na nim pieniądze, do których mamy stały dostęp i to pod kilkoma postaciami – w formie gotówkowej i bezgotówkowej. Konto to służy do zarządzania finansami danej osoby i daje do nich pełen dostęp.

Konto oszczędnościowe - definicja

To również konto bankowe, jednak jego głównym zadaniem nie jest zarządzanie bieżącymi finansami, a gromadzenie środków i ich pomnażanie. Konto oszczędnościowe daje jednak stały dostęp do środków na nim zgromadzonych i pozwala je wypłacać w dowolnym momencie. W przypadku posiadanie tego typu konta możemy otrzymać także kartę płatniczą.

Różnice między ROR a oszczędnościowym

Zasadniczą różnicą jest sens istnienia obu rodzajów konta. Konta osobiste umożliwiają szybki dostęp do pieniędzy, którymi możemy dysponować bez żadnych kosztów, w przypadku kont oszczędnościowych również możemy dysponować naszymi pieniędzmi, jednak w przypadku korzystania z nich, będą nam naliczane opłaty.

 

Mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie dyskwalifikuje konta oszczędnościowe, jednak po głębszym zastanowieniu okazuje się, że taki zabieg jest celowy. Konta te mają służyć oszczędzaniu, gromadzeniu i pomnażaniu pieniędzy, a wszelkie przelewy i wyciągi z bankomatów działają na niekorzyść oszczędzania. Większość banków oferuje np. jeden bezpłatny przelew w miesiącu, a kolejne płatne, jednak zawsze wiąże się to z naruszeniem środków.

 

Konto oszczędnościowe jest swoistą alternatywą dla lokat i również oferuje określony procent zysku z posiadanych pieniędzy, a jego przewagą jest możliwość naruszania zgromadzonych pieniędzy bez utraty nawet części odsetek. Konta osobiste w niektórych przypadkach także potrafią zarabiać, jednak zawsze będzie to mniejszy zysk.

Co wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb, ale na przeszkodzie nie stoi konieczność ograniczania się do jednego z kont. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zaspokajanie bieżących potrzeb z ROR-u i oszczędzanie na drugim koncie – oszczędnościowym. Dzięki temu można skuteczniej wykorzystywać istnienie banków i przy wyborze najlepszych ofert naprawdę podnieść komfort życia i skuteczność zarządzania finansami.